Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku we współpracy z fundacją DKMS. Rejestracja odbędzie się w czwartek (28.05) w godzinach 16:30–18:30 w budynku Zespołu Szkół przy ul. Popiela 2, sala nr 3.
Zarejestrować się mogą osoby zdrowe w wieku od 18 do 55 lat. Procedura rejestracji jest prosta: wypełnienie formularza oraz przekazanie wymazu z policzka. Pobranie materiału do badań jest bezbolesne, a formalności zajmują kilka minut. Rejestracja wpisuje potencjalnego dawcy do bazy fundacji DKMS; nie oznacza to obowiązku natychmiastowego oddania szpiku.
Aby doszło do przekazania komórek macierzystych szpiku, konieczna jest zgodność genetyczna między dawcą a biorcą, określana potocznie jako „bliźniak genetyczny”. Im większa liczba zarejestrowanych osób w bazie dawców, tym większe szanse na znalezienie zgodnego dawcy dla chorego pacjenta. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Stargardu do udziału i informują, że rejestracja odbywa się wyłącznie w wymienionym terminie i miejscu.
Więcej informacji o tym, kto potrzebuje szpiku i jak wygląda cały proces przygotowania do przeszczepu można znaleźć tutaj. Warto też w czwartek (28.05) przyjść do ZS i na miejscu porozmawiać z ludźmi, którzy są zaangażowani w pomaganie.
Powiązane
Przeczytaj też:
- Zuzia Sokołowska z Feniks Pesta Stargard powołana na Mistrzostwa Europy U-17 w Samokovie Zuzia Sokołowska, wychowanka i czołowa zawodniczka Feniks Pesta Stargard, otrzymała...