Od ponad dekady stargardzkie instytucje podejmują skuteczne kroki na rzecz pomocy osobom bezdomnym. Kompleksowy system wsparcia, działający na terenie powiatu, korzysta z rocznego budżetu wynoszącego aż 1 900 000 zł i oferuje widełki usług od noclegowni po pomoc w uzyskaniu stałego zatrudnienia.

Program rozpoczyna się od działań prewencyjnych. Mieszkańcy zagrożeni eksmisją mają możliwość skorzystania z programu osłonowego, który umożliwia uregulowanie zadłużeń i opłat czynszowych. Jeśli jednak sytuacja wyklucza utrzymanie mieszkania, do akcji wkraczają streetworkerzy, którzy nawiązują kontakt z osobami żyjącymi na ulicy, proponując im schronienie i motywując do zmiany dotychczasowego trybu życia.

Dla osób w krytycznym stanie, w tym będących pod wpływem alkoholu, funkcjonuje ogrzewalnia dostępna w nocne godziny, która oferuje podstawowe udogodnienia życiowe. Przez cały rok otwarta jest noclegownia, a dla osób wymagających intensywniejszej pomocy – Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, które zapewnia kompleksową pomoc w zakresie wyjścia z bezdomności.

Dla kobiet z dziećmi, szczególnie tych uciekających przed przemocą, działa Gminny Ośrodek Wsparcia oferujący całodobową opiekę. W ramach stargardzkiego systemu każda osoba bezdomna ma szansę na naukę nowego zawodu i zatrudnienie wspierane w ramach działalności Centrum Integracji Społecznej.

Unikatowość tutejszego systemu wsparcia doceniła już nawet administracja województwa, przyznając mu prestiżową nagrodę. Warto zaznaczyć rosnącą rolę dbania o bezdomnych w okresie zimowym, gdy pracownicy MOPS, Caritas oraz służby miejskie monitorują sytuację osób żyjących na ulicy.

Jesień i zima to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Co roku przez kilka najzimniejszych miesięcy pracownicy MOPS, Centrum Socjalnego Caritas wraz z Policją i Strażą Miejską prowadzą monitoring wszystkich znanych lokalizacji, w których przebywają. Sprawdzają również sygnały od mieszkańców, którzy widzą w swojej okolicy ludzi potrzebujących wsparcia. Zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych przyjmowane są telefonicznie – działa całodobowa infolinia: 800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 031 168 z komórkowych. Można również zadzwonić do MOPS (tel. 91 578 45 71 lub 91 578 45 77), Straży Miejskiej (tel. 986 lub 91 577 50 90) na Policję (112), do Centrum Socjalnego Caritas (tel. 91 578 08 30) albo do schroniska Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych (tel. 91 576 29 96).