Podczas Kongresu Miast i Biznesu “Zasypani w mieście, firmie, społeczeństwie”, który odbył się 26 lutego, Stargard został odznaczony medalem Polska Stolica Recyklingu oraz certyfikatem za udział w inicjatywie “Elektryczne Śmieci”. Wyróżnienie odebrała Julita Siek, Dyrektor Zarządu Usług Komunalnych. W ramach nagrody, miasto otrzymało również sadzonki drzew, które mają zostać posadzone w nadchodzącej wiośnie, powiększając miejską zieleń o dwanaście nowych roślin.

Inicjatywa zaangażowała uczniów i pedagogów Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie, którzy aktywnie uczestniczyli w programie poprzez przygotowywanie i wysyłanie EkoZwrotów – przedmiotów nadających się do ponownego użytku. Szkoła w uznaniu zaangażowania otrzymała certyfikat i drobne upominki.

Program Polska Stolica Recyklingu skupia się na promowaniu selektywnej zbiórki elektroodpadów i gospodarki obiegu zamkniętego, a w jego działania włączyło się blisko 80 samorządów oraz ponad 180 miejskich instytucji. Działania Stargardu w ramach programu, podkreślane czerwonymi pojemnikami na elektrośmieci i organizowanymi zbiórkami dużych elektroodpadów, przyczyniają się do podnoszenia świadomości ekologicznej mieszkańców.

Cytowany w artykule Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci, wyraził uznanie dla miast angażujących się w projekt, zwracając uwagę na pozytywną dynamikę zmian w świadomości społecznej w zakresie recyklingu elektroodpadów. Bon na Elektryczny Las przyczyni się do zwiększenia miejskiej zieleni w proporcji do zebranych ton elektrośmieci.

Sebastian Anioł, dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost, zachęcił mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kampanii poświęconej EKOzwrotom, która ma stanowić impuls do wiosennego porządkowania szuflad i szaf.

Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko podsumowała, że wyróżnienie Stargardu to podziękowanie dla mieszkańców miasta za ich proekologiczną postawę, przyczyniającą się do zrównoważonego rozwoju i uniknięcia zasypania przez zużyty sprzęt.