W najbliższą niedzielę mieszkańcy Stargardu i miłośnicy jego historii będą świadkami wyjątkowego wydarzenia. Po wieloletniej przerwie, największy średniowieczny dzwon na Pomorzu Zachodnim, znany jako Jan Maria, zabrzmi ponownie wraz z dwoma towarzyszącymi mu mniejszymi dzwonami. Uroczystość odbudzenia tych bezcennych instrumentów odbędzie się w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i zaplanowano ją na niedzielę, 5 stycznia br., o godzinie 12:00.

Dzwon Jan Maria, będący klejnotem stargardzkiej parafii, został odlany w 1464 roku przez czworo rzemieślników znanym w tych czasach jako odlewnicy grapenów. Przeszedł przez wieki, stając się nie tylko elementem dziedzictwa kulturowego, ale i świadkiem historii, wspominanym przez Daniela Cramera w drukowanej historii Kościoła pomorskiego z 1628 roku. Po ostatnich badaniach stwierdzono, że dzwon waży 3876 kg, co czyni go największym z zachowanych średniowiecznych dzwonów w regionie. Jego historia jest dodatkowo ubarwiona inskrypcją oraz plakietami z wizerunkiem św. Jerzego walczącego ze smokiem, które zdobią jego górną część.

Dwa mniejsze dzwony są niemniej interesujące. Jeden z nich pochodzi z niegdyś istniejącego kościoła w Rogowie pod Stargardem. Zdobiony jest rzadką kopią plakiety pielgrzymiej przedstawiającą św. Otylię z Hohenburga, patronkę klasztoru Mont Sainte-Odile w Alzacji.

Restauracja dzwonów była kompleksowym przedsięwzięciem, podczas którego oczyszczone zostały z zanieczyszczeń, zabezpieczone przed dalszą korozją, a także uzupełniono ubytki. Prace nie ominęły także wieży kościelnej, gdzie dokonano montażu brakujących desek w podłodze oraz odnowienia okiennic. Całościowy koszt renowacji oraz przygotowań do ponownego zabrzmienia dzwonów wyniósł niemal 400 000 zł, z czego znaczna część została pokryta dzięki dofinansowaniu z programu rządowego.