Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Stargardzie odnotowało znaczący wzrost wykorzystania geotermii do produkcji ciepła. Obecnie aż 62,4 proc. ciepła dostarczanego do miejskiej sieci ciepłowniczej pochodzi z tego odnawialnego źródła, co potwierdza status efektywnego energetycznie systemu.
Instalacja, odpowiadająca za ten proces, wykorzystuje wody geotermalne pozyskiwane z głębokości około 2 670 metrów, które osiągają temperaturę bliską 90 stopni Celsjusza. Praca na tak wysokiej efektywności termicznej kwalifikuje je jako zasoby odnawialne z uwagi na fakt, że wykorzystana w procesie temperatura przekracza 8 stopni C.
Wzrost wykorzystania geotermii jako źródła energii cieplnej dla Stargardu jest wynikiem konsekwentnej polityki ekologicznej PEC, które już od kilku lat sukcesywnie zwiększa udział tego zielonego zasobu w swojej produkcji. W roku 2020 geotermalnie pozyskiwano już niemal 30 proc. potrzeb ciepłowniczych, w 2022 udział ten wzrósł do ponad 33 proc., aby ostatecznie w roku 2024 osiągnąć imponujący poziom 62,4 proc.
Korzyści płynące z takiego rozwiązania szerzą się daleko poza granice ekologiczne. Mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery to nie tylko poprawa jakości powietrza, ale również znacząca obniżka kosztów produkcji ciepła.
Dodatkowo, status efektownego systemu ciepłowniczego otwiera drzwi do nowych możliwości finansowania. PEC może ubiegać się o dofinansowanie inwestycji związanych z rozwojem i modernizacją infrastruktury, między innymi z funduszy Unii Europejskiej, co może przyczynić się do dalszego wzrostu udziału geotermii w energetyce miasta.
Related
Brak powiązanych wpisów.