Dzień Sapera to wyjątkowy moment w kalendarzu stargardzkiego Batalionu Saperów i mieszkańców miasta, podkreślający znaczenie żołnierzy specjalizujących się w inżynierii wojskowej. 2. Stargardzki Batalion Saperów ma długą historię stacjonowania w regionie, liczącą ponad 5 dekad.

Nie wszyscy wiedzą, że saperzy odgrywają bardzo ważną rolę również w czasie pokoju. Zawsze są w gotowości do reagowania w trudnych sytuacjach i niesienia pomocy tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Obecność batalionu w naszym mieście daje stargardzianom poczucie bezpieczeństwa. Żołnierze zasługują na nasz szczególny szacunek i wdzięczność – zwłaszcza w dzisiejszych, niepewnych czasach – mówi prezydent Rafał Zając.

W okresie pokoju saperzy nie tylko zapewniają wsparcie żołnierzy, ale także pełnią istotną rolę w życiu cywilnym, wspomagając działania w przypadku klęsk żywiołowych oraz angażując się w inicjatywy charytatywne. Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi “Saper” kontynuuje tradycję pomocy i solidarności, dodając humanitarny wymiar do codziennych działań batalionu.

Obchody Dnia Sapera w Stargardzie są momentem pełnym ceremonii, a tradycja rozpoczyna się od apelu pamięci przy ul. T. Kościuszki, upamiętniającego saperów i dwie sanitariuszki z czasów II wojny światowej, którzy złożyli najwyższą ofiarę podczas rozminowywania miasta w roku 1945. Po tych wzruszających momentach rozpoczyna się festyn w Czerwonych Koszarach, gdzie odbywa się zbiórka, defilada, oraz pokazy sprzętu wojskowego. To również okazja do uhonorowania żołnierzy awansami, nagrodami, i odznakami za ich służbę i profesjonalizm. Ranga Święta Wojsk Inżynieryjnych jest przypomnieniem o bezcennej roli saperów w historii i współczesności Stargardu.

Zdjęcia: Urząd Miejski w Stargardzie