Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, wprowadza innowacyjne podejście do edukacji historycznej. Zainicjowany projekt “Artbus” to mobilna galeria, która ma za zadanie przybliżać mieszkańcom, a przede wszystkim młodszym pokoleniom, wydarzenia z lat wojennych w formie interaktywnej.
Wykorzystujemy Artbus, żeby kolejny raz wyjść z historią poza mury muzeum. Wystawa dotyczy ogólnie tematyki II wojny światowej – jej przebiegu oraz zakończenia. Chcemy ją pokazać przede wszystkim uczniom podstawówek. Ale jeśli inni mieszkańcy będą w pobliżu, wypatrzą naszą mobilną galerię, to oczywiście ich również zapraszamy do środka – mówi Piotr Tarnawski.
Autobus wyposażony zostanie w archiwalne fotografie, repliki gazet oraz autentyczne eksponaty z okresu II wojny światowej. Plenerowa wystawa zostanie dostosowana tak, aby mogła z łatwością dotrzeć do placówek oświatowych w całym mieście. Dzięki temu uczniowie szkół podstawowych będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w lekcjach historii prowadzonych przez kuratorów wystawy, Piotra Tarnawskiego i Andrzeja Biercia, którzy opowiedzą o skomplikowanej historii tamtej epoki.
Inicjatywa “Artbus” nie ogranicza się jedynie do środowiska szkolnego. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy Stargardu mają możliwość zetknięcia się z eksponatami i na własne oczy zobaczyć, jak przed laty wyglądało ich miasto podczas wojny. Organizatorzy kładą dużą wagę do przekazania historii w sposób zrozumiały i ciekawy, koncentrując się na lokalnych aspektach wojennych dziejów Stargardu. Artbus ma być pomostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, dostarczając młodzieży narzędzi do refleksji oraz zrozumienia ważnych wydarzeń historycznych.
Naszym głównym celem jest zainteresowanie młodzieży historią. II wojna światowa miała ogromny wpływ na nasze miasto. Chcemy pokazać dzieciom i młodzieży jakie skutki wydarzeń z 1945 roku odczuwamy w Stargardzie do dzisiaj. Kolejny wątek to zachęcenie do poznawania historii własnych rodzin i rozbudzenie ciekawości w odkrywaniu często zawiłych losów naszych przodków – dodaje Andrzej Bierca.
Konferencja była również doskonałym momentem by zaprosić mieszkańców Stargardu na inne wydarzenia organizowane przez MAH, a jest ich całkiem sporo!
- 10 maja, Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających o godzinie 18.00 rozpoczynając NOC MUZEÓW „NA BOGATO”. W tym roku wyjątkowo wieczorne zwiedzanie rozpocznie się od wernisażu najnowszej wystawy „Orzeł czy reszka. Monety w historii, historia w monetach”. Kuratorami oraz autorami wystawy są: Małgorzata Gryciuk , kustosz Piotr Tarnawski (Dział Historii i Badań nad Społecznością Lokalną) oraz Marcin Burdziej (Dział Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji). Na wystawie zobaczymy monety ze zbiorów MAH z różnych wieków – te obiegowe jak i te kolekcjonerskie emitowane przez NBP. Podczas wieczornego zwiedzania Bastei oraz gmachu głównego MAH przy Rynku Staromiejskim czekać na Państwa będą konkursy oraz nie lada gratka – wybijanie stargardzkich kwartników przez muzealników.
- 12 maja o godzinie 12.00 Muzeum zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej w Parku Chrobrego na której zaprezentowane zostaną pierwsze polskie, powojenne karty pocztowe (ze zbiorów MAH) ukazujące Stargard. Kuratorami i autorami są: kustosz Andrzej Bierca i kustosz Piotr Tarnawski. Nie jest to jednak jedyne działanie Muzeum związane z obchodami Dnia Pionierów Stargardu. Dział Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji przygotował wyjątkowe spotkania dla wszystkich grup wiekowych. W ciągu dnia kustosz Przemysław Antczak uda się z walizką Pioniera do wybranej stargardzkiej szkoły, by opowiedzieć o tym jak niewiele mieli ze sobą pierwsi mieszkańcy naszego miasta, a jednak potrafili docenić swoje życie i jego nowy start. Natomiast między godziną 16.00 a 19.00, w dużej sali w gmachu MAH przy Rynku Staromiejskim odbędzie się kinowy wieczór wspomnień przygotowany przez Patrycję Nagórską i Karolinę Rembas, na którym obejrzeć będzie można puszczane naprzemiennie stare, powojenne filmy oraz bajki, a część sali zdobić będą pamiątki i zdjęcia z najdłużej funkcjonującego w Stargardzie kina – „INA”. Przed wejściem na dużą salę natomiast, spotkacie się Państwo z Marcinem Burdziejem wraz z wyselekcjonowanymi przez niego artefaktami „czasów słusznie minionych”, które pozwolą przenieść się w czasie i uzmysłowić jak wiele potrafiliśmy docenić niewiele mając. Szczególnie zapraszamy dziadków z wnukami do odbycia z nami tej nostalgicznej podróży – opowiedzcie swoim potomkom o czasach Waszej młodości.
- 22 maja o godzinie 17.00 w ramach Spotkań w Przyrynkowej Kamienicy odbędzie się wykład prof. UAM dr hab. Dariusza Sikorskiego pod tytułem „Droga Bolesława Chrobrego do korony królewskiej”. Prelekcja idealnie wpisuje się w tegoroczną 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski.
- 8 czerwca o godzinie 13.30 rozpocznie się III Stargardzki Korowód Dziejów pod patronatem Prezydenta Miasta Rafała Zająca, który na stałe zagościł w kalendarzu wydarzeń miejskich. Mimo, że jest to święto lokalne MAH chciałby również uczcić 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego, nie zapominając jednocześnie i upamiętniając 390. rocznicę wielkiego pożaru Stargardu ( w 1635 r.)


















Related
Przeczytaj też:
- Nowe mieszkania na mapie Stargardu – dynamiczny rozwój budownictwa społecznego Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (STBS) kontynuuje dynamiczną ekspansję w sektorze...
- Stargard w Niebieskim Marszu Solidarności z Osobami z Autyzmem Mieszkańcy Stargardu mają okazję okazać solidarność z osobami w spektrum...
- Nowa placówka wsparcia dla osób z otępieniem w Stargardzie Stargard zyska nową placówkę wsparcia dla osób z chorobami otępiennymi,...
- Jubileusz 25-lecia Zespołu Tanecznego „Pasja” – Przegląd Historii w MDK Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie stał się miejscem obchodów 25-lecia...