W ubiegłym roku z budżetu miasta Stargard przeznaczono niemal 31 milionów złotych na wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Zgodnie z najnowszym raportem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS), pomoc tą otrzymało 2163 mieszkańców miasta.

Dane przedstawione przez MOPS ukazują pozytywny trend. Porównując z rokiem poprzednim, odnotowano spadek liczby osób długotrwale korzystających z pomocy społecznej o 78 osób. Znaczące zmniejszenie zaobserwowano również w zakresie interwencji kryzysowych – w 2023 roku pomoc kryzysową otrzymało jedynie sześć rodzin, wobec dwudziestu jednej w roku 2022.

Wsparcie oferowane przez stargardzki MOPS jest różnorodne i dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Wśród działań prowadzonych w minionym roku znalazły się m.in. świadczenia pieniężne, bezpłatne posiłki, profesjonalne doradztwo, usługi opiekuńcze, dopłaty do czynszu oraz do rachunków za energię. Ponadto, stargardzianie mogli korzystać z pomocy asystentów osobistych, opieki wytchnieniowej czy uczestniczyć w warsztatach dla rodziców i spotkaniach z psychologiem.

MOPS w Stargardzie współpracuje również z siedemnastoma organizacjami pozarządowymi, które zapewniają specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz prowadzą różne placówki wsparcia. Działania te mają nie tylko charakter doraźnej pomocy, ale również przyczyniają się do długofalowej poprawy jakości życia mieszkańców miasta.