Wizyta żołnierzy XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bukowinie, leżącej na północno-wschodnim krańcu Rumunii, ujawniła niezwykłą żywotność polskiej społeczności w tym regionie. Mieszkańcy Bukowiny, których przodkowie przybyli z Polski, wyrażają głęboki patriotyzm i zaangażowanie w krzewienie polskiej kultury, w szczególności poprzez język. To zaangażowanie jest widoczne w szkołach, gdzie język polski jest nauczany z należytą starannością.
Żołnierze, w ramach wizyty, spotkali się z Panem Gerwazym Longherem – posłem i prezesem Związku Polaków w Rumunii, który z ogromną uprzejmością oprowadził ich po regionie. Podczas wizyty odwiedzili oni miejsca o szczególnym znaczeniu dla lokalnej Polonii, w tym kościoły katolickie oraz groby polskich bohaterów niegdyś walczących o ojczyznę.
W Domu Polskim żołnierze mieli także okazję spotkać się z Zespołem Sołonczanka, co pozwoliło im doświadczyć góralskich tradycji Czadeckich w muzyce i tańcu. Spotkanie było również okazją do przedstawienia przez żołnierzy celu i natury ich misji w ramach PKW Rumunia.
Szczególne znaczenie miała wymiana kulturowa, kiedy to żołnierze mieli możliwość podzielić się swoim sprzętem wojskowym oraz obdarować młodzież z Bukowiny paczkami i upominkami z Polski, dzięki współpracy z fundacją Liga Superbohaterów.
Edukacyjny wymiar wizyty został podkreślony wystawą o Polakach znanym na całym świecie, w tym o osobach tak wybitnych jak Wanda Rutkowska czy Maria Skłodowska-Curie. Możliwość dotknięcia kultury przez młodych mieszkańców może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłego kultywowania polskich tradycji w regionie.
Kulinarne dziedzictwo Polonii w Bukowinie zdaje się być równie bogate, jak kulturowe. Oferując szeroki wachlarz tradycyjnych polskich i rumuńskich potraw, mieszkańcy zapraszają do degustacji produktów lokalnych – mięs, serów, wędlin, czy dżemów.
Tradycję i kulturę zobrazowały również rękodzieła – stroje ludowe, ceramika, przedmioty z drewna – wszystko to stanowi o unikalności regionu. Wizyta polskich żołnierzy w górskich miejscowościach takich jak Palesza czy Suczawa ugruntowała wzajemne więzi i zrozumienie, przy czym uczestnicy misji z pewnością pozostaną z trwałymi wspomnieniami o gościnności i kulturze Polonii Bukowiny.
Related
Przeczytaj też:
- Szybkie działanie policjanta zapobiegło potencjalnej tragedii na drodze W Dobrzanach, będąc poza służbą, post. Mateusz Berczyński z Referatu...