Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie zaprasza mieszkańców oraz turystów do zwiedzania niezwykłej plenerowej wystawy pt. „Wokół stołu księcia Jana Fryderyka”. Centralny element ekspozycji to dziesięciokątny stół łowiecki pochodzący z końca XVI wieku, przy którym elektor brandenburski Jan Jerzy miał celebrować polowanie. Zabytek ten odnaleziony został w 2020 roku i po konserwacji przekazany do zbiorów stargardzkiego muzeum.
Wystawa znajduje się na Rynku Staromiejskim i będzie dostępna dla zwiedzających przez całe wakacje. Jest to doskonała okazja do poznania historii lokalnej oraz zaznajomienia się z życiem dworskim w czasach renesansu. Autorytetem naukowym projektu są Marcin Majewski oraz Monika Ogiewa-Sejnota, którzy opracowali koncepcję wystawy. Na ekspozytorach odwiedzający mogą znaleźć informacje zarówno o samym stole, jak i bogate tło kulturowo-historyczne epoki.
Dodatkowo muzeum przygotowało krótkie wprowadzenie do wystawy, które umożliwia zwiedzającym lepsze zrozumienie prezentowanych eksponatów. Oryginalny stół wykonany został z wapienia w 1598 roku i stanowi unikatowe świadectwo epoki. To historyczny klucz do wyobrażenia wystawnych łowów i spotkań, które odbywały się w myśliwskim zameczku Friedrichswalde, obecnie znany jako Sowno-Podlesie.
Ciekawa jest również historia znalezienia stołu w Sownie. Marek Szubert, który odszukał stół tak o tym opowiada.
Z rozmów z dyrektorem Majewskim wiedziałem, że stół znajdował się w okolicach miejsc gdzie obecnie mieszkam – mówi Marek Szubert. Jakiś czas później dostrzegłem wystający czerwony kamień i skojarzyłem to ze wcześniejszymi rozmowami. Któregoś dnia już po zmroku tak to mnie zaciekawiło, że z latarką i szpadlem poszedłem kopać w tym miejscu. Po chwili już wiedziałem, że to ten stół. Zadzwoniłem do dyrektora Majewskiego i podzieliłem się nowiną.
Następnego dnia, po przybyciu dyrektora Muzeum, Marcina Majewskiego dokonano całkowitego odkopania stołu, który następnie trafił do stargardzkiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego gdzie poddano go renowacji. Warto podkreślić, że kamień, z którego wykonano stół jest koloru czerwono-różowego, mimo, że to piaskowiec. Nieznane jest miejsce pochodzenia tegoż kamienia, ale jak powiedział dyrektor Majewski istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to Węgry.
Stół, który stał się swego rodzaju świadkiem historycznych łowów i wystawnych uczt, wykonany został z wapienia w 1598 roku i z powodzeniem przetrwał zachwiania epok. O jego stan po przekazaniu do stargardzkiego muzeum, zadbała konserwatorka Lidia Piotrowska-Cześnik.
Stół należało przede wszystkim oczyścić i zabezpieczyć – mówi Lidia Piotrowska-Cześnik. Nie było to łatwe, bowiem waży on ponad 500 kilogramów. Upływ czasu i miejsce gdzie go znaleziono spowodował wiele ubytków, które nie można było pozostawić. By kamień mógł być tu eksponowany musieliśmy szczeliny zabezpieczyć specjalnym żelem by wpływ atmosferyczny nie powodował dalszych pęknięć i odprysków.
Zachęcamy do skorzystania z tej kulturalnej oferty i odwiedzenia wystawy, która w znaczący sposób urozmaica letnie spacery po stargardzkim Rynku Staromiejskim.
Related
Przeczytaj też:
- Nowa inwestycja STBS na ulicy Spokojnej – większa oferta mieszkań dla Stargardzian Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (STBS) rozpoczęło realizację kolejnej znaczącej inwestycji....
- Spotkanie #KulturaCafe w amfiteatrze – otwarte forum dla miłośników kultury W nadchodzącą środę, 25.06, o godzinie 16:30, miłośnicy życia kulturalnego...
- Wokół stołu księcia Jana Fryderyka – nowa wystawa plenerowa w Stargardzie Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie zaprasza na wernisaż wyjątkowej wystawy plenerowej...
- Kluczevia Stargard żegna piłkarzy. Koniec pewnego rozdziału Kluczevia Stargard ogłosiła oficjalne pożegnanie z trzema zawodnikami swojego składu....