Książnica Stargardzka ma zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców powiatu na unikatową projekcję filmu dokumentalnego pt. „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny”. Pokaz odbędzie się [podaj datę i godzinę], a jego uzupełnieniem będzie dyskusja z udziałem twórców filmu.
Dokument rzuca światło na historię rodziny Stoewerów, która przyczyniła się do rozwoju przemysłu w Szczecinie. Osią dokonania tej rodziny były innowacyjne produkty – od maszyn do szycia, przez rowery, aż po samochody, które znacząco wpłynęły na życie codzienne oraz gospodarkę regionu.
Pokaz ma na celu nie tylko przybliżenie lokalnej społeczności monumentalnych osiągnięć rodziny Stoewer, ale także zainspirowanie do refleksji nad wpływem przemysłowców na historię i kulturę. Jest to doskonała okazja do zgłębienia lokalnej przeszłości oraz zrozumienia, jak innowacje technologiczne kształtują naszą współczesność. Warto dodać, że rodzina Stoewerów była nie tylko twórcami wysokiej jakości produktów, ale również pionierami w dziedzinie marketingu i strategii biznesowych.
Projekcja „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny” to nie tylko seans filmowy, ale przede wszystkim platforma wymiany myśli i poglądów na temat dziedzictwa, które wpłynęło na tożsamość regionu. Serdecznie zachęcamy do udziału w tym kulturalnym wydarzeniu.
O filmie dokumentalnym „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny”
Scenariusz i realizacja: Helena Kwiatkowska
Współpraca scenariuszowa i realizacyjna: dr Andrzej Wojciech Feliński
Zdjęcia i montaż: Bartosz Jurgiewicz
Opracowanie muzyczne: Dariusz Kabaciński
Czołówka: Dariusz Jarmuła
Narrator: Konrad Pawicki
Ocena kostiumograficzna: Olga Dąbkiewicz, Małgorzata Zakrzewska
Udział wezmą aktorzy Teatru Współczesnego: Maciej Litkowski, Jacek Piątkowski, Wojciech Sandach, statyści z grup „Metrum” i „Retro Vibes” oraz eksperci: dr hab. Pawel Gut, dr Małgorzata Gwiazdowska, dr Andrzej Wojciech Feliński, Jacek Ogrodniczak i Sabina Wacławczyk.
Producent: Stowarzyszenie SZTUKA – PROMOCJA – EDUKACJA
Zdjęcia filmowe były realizowane w Hamburgu, Szczecinie, Kulicach oraz Mielenku Drawskim. Film zawiera także unikatową ikonografię oraz wiele artefaktów ze zbiorów szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji a także ze zbiorów prywatnych.
Film, w trosce o zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, przybliża zarówno polskim jak i niemieckim obywatelom wspólną historię. Powstał w ramach projektu ”Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny. Historia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim” i jest dofinansowany w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.
Partnerzy projektu: Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, Otto-Lilienthal-Museum w Anklam oraz Remondis sp. z o.o.
Helena Kwiatkowska
Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była dziennikarka TVP Szczecin (p.o. kierownika Redakcji Publicystyki). Autorka ponad 100 wyemitowanych programów telewizyjnych, reportaży i filmów dokumentalnych. Przez rok pełniła funkcję doradcy medialnego wojewody zachodniopomorskiego Marka Tałasiewicza. Etatowa dziennikarka „Kuriera Szczecińskiego”, z którym współpracuje do dzisiaj. Prowadziła zajęcia na Podyplomowym Studium PR w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Założycielka i wiceprzewodnicząca Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Public Relations. Przez 7 lat działała w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (wiceprzewodnicząca Zarządu). Autorka i scenarzystka benefisów znanych Szczecinian. Współautorka książki o dawnym wieżowcu telewizyjnym w Szczecinie. W ostatnich latach zrealizowała filmy dokumentalne emitowane na antenach TVP Historia i TVP3: „I był sobie wieżowiec”, „Babska sprawa” i „Johannes Quistorp”.
dr Andrzej Wojciech Feliński
Kustosz dyplomowany, Szef Działu Edukacji i Komunikacji Społecznej w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Kurator wystaw, twórca i koordynator muzealnych projektów edukacyjnych. Autor wielu cenionych publikacji naukowych.
Bartosz Jurgiewicz
Operator obrazu filmowego, montażysta, reżyser oraz producent w firmie Thurd Master Film. Absolwent kierunku „Realizacja Telewizyjna” w PWSFTViT w Łodzi. Ma na swoim koncie liczne projekty związane z filmem, w tym współpracę z takimi podmiotami, jak CANAL+ SPORT, TVP2 czy ALFA Wytwórnia Filmowo-Telewizyjna. Jego doświadczenie obejmuje także działalność jako operator kamery, montażysta oraz realizator projektów w branży motoryzacyjnej. Stały współpracownik Stowarzyszenia SZTUKA – PROMOCJA – EDUKACJA, odpowiedzialny za stronę wizualną wielu produkcji filmowych.
Related
Przeczytaj też:
- Mateusz Tarkowski na Stargardzkiej Scenie Młodych W najbliższą niedzielę, 23 marca o godzinie 17:00, mieszkańcy Stargardu...
- Stargardzkie Centrum Kultury z dofinansowaniem na festiwal jazzowy Stargardzkie Centrum Kultury otrzymało 93 000 zł z Ministerstwa Kultury...
- Uroczyste otwarcie parku przy murze obronnym w Ińsku W Ińsku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – oficjalne otwarcie nowo...
- Stare Miasto – przebudowa ulic nabiera tempa Trwająca przebudowa ulic w obrębie Starego Miasta wkracza w decydującą...