Od 4 do 6 lipca trzy miasta województwa zachodniopomorskiego – Kalisz Pomorski, Złocieniec i Drawsko Pomorskie – tętniły życiem, kreatywnością i młodzieńczą energią. Odbywała się tam bowiem druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Młodych Serc – Young Hearts Film Festival, festiwalu „dozwolonego do lat 18”, który z każdą kolejną odsłoną udowadnia, że młode osoby mają nie tylko głos, ale i coś ważnego do powiedzenia światu.

Ten festiwal to coś więcej niż pokazy filmów. To prawdziwe święto młodego ducha, odwaga w opowiadaniu o sprawach ważnych, śmiech i łzy na widowni, wspólna praca, dzielenie się talentami, emocje zapisane kamerą i przyjaźnie, które nie kończą się po napisach końcowych. Szkoda tylko, że sam Festiwal, którego pierwsza edycja odbyła się w Ińsku, z konieczności został przeniesiony do innych miast i powiatu.

Filmy, które zostają pod skórą

W ramach festiwalu odbyły się pokazy filmów konkursowych z Polski i ze świata, a także projekcje filmów warsztatowych, tworzonych przez młodzież z różnych miejscowości Pomorza Zachodniego. Festiwalowa publiczność obejrzała filmy poruszające tematy społeczne, egzystencjalne, ekologiczne, emocjonalne – często odważne, zawsze autentyczne. Najlepsi twórcy zostali uhonorowani nagrodami:

Laureaci II Międzynarodowego Festiwalu Młodych Serc – Young Hearts Film Festival Kalisz Pomorski • Złocieniec • Drawsko Pomorskie

NAJLEPSZY FILM POLSKI

Tylko dla siebie – reż. Bartosz Kubica

WYRÓŻNIENIE JURY – FILM POLSKI

Moje podwórko – reż. Max Pieńkos

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY

The Distance – reż. Mohammad Jafari (Iran)

NAJLEPSZY FILM EKOLOGICZNY

Operacja Czerwony Alarm – Grupa filmowa Ekobohaterki z Nowogardu

WYRÓŻNIENIE – FILM EKOLOGICZNY

Kiedyś tu byłam – Grupa filmowa NURT 36,6 z Pobiedzisk

NAJLEPSZY WIDEOKLIP

Będzie Dopszsz – produkcja Fundacja Młodych Artystów

WYRÓŻNIENIA – WIDEOKLIP

Wyobraźnia – Nina Ogłozińska

Wiem i Kolejny próg – Nati Romeo

NAJLEPSZY FILM WARSZTATOWY

Artystka – Grupa filmowa Dziewczyny za kamerą ze Złocieńca

NAGRODA SPECJALNA Kamili Michalskiej – DI&DI Vending Catering

Alternatywna Rzeczywistość – Grupa filmowa Bojsbend

NAGRODA MŁODE SERCA – MŁODYCH FILMOWCÓW

Alicja w Krainie Lodu – Grupa filmowa Paranormalni z Ińska

WYRÓŻNIENIA – FILMY WARSZTATOWE

Szkoła Niemarzeń – Grupa filmowa Problematyczni z Ińska

Tajemnica Smoka z Recza – Grupa filmowa Kabaret Grozy z Recza

Szept we Mgle – Nowogardzka Grupa Filmowa z Nowogardu

Toaleta Spraw Ostatecznych – Grupa filmowa Paranormalni z Ińska

Breaking Egg – Grupa filmowa Gumciaczki ze Złocieńca

Cichy Punkt – Grupa filmowa Take2LO z Nowogardu

The Dark Side of the Game – Grupa filmowa Młodzi z Drawska Pomorskiego

Dziękujemy wszystkim twórcom – za odwagę, pasję, wrażliwość i autentyczność – mówi Kaha Hoffmann z Ińskiej Fabryki Snów. Wasze filmy tworzą nowy świat. To był prawdziwy festiwal Młodych Serc!

Nie tylko oglądanie filmów. Młodzież je tworzyła!

Festiwal to także intensywne warsztaty filmowe, aktorskie i operatorskie, prowadzone przez doświadczonych twórców. Młodzież miała okazję uczyć się pracy aktorskiej z Cezarym Żołyńskim, pracy na planie z Staszkiem Mąderkiem, a także poznać tajniki kreowania obrazu filmowego z Łukaszem Bernasem, który przez całe trzy dni wspierał młodych twórców nie tylko technicznie, ale też sercem.

To właśnie pod jego okiem powstały zupełnie nowe filmy warsztatowe – stworzone przez uczestników festiwalu od pomysłu, przez zdjęcia, aż po montaż. To był nie tylko proces twórczy, ale i głęboko emocjonalny: wiele osób pierwszy raz stanęło za kamerą lub odważyło się stanąć przed nią. Powstały filmy szczere, dzikie, wzruszające, zabawne – i w stu procentach ich własne.

Koncerty, improwizacje i ognisko z DJ-em

Wieczory podczas festiwalu miały swój niepowtarzalny klimat. Publiczność mogła wziąć udział w koncercie energetycznej, rapcore’owej grupy CZEMOO,, a także bawić się przy dźwiękach DJŻaby, która – jak głosił program – „łączy pokolenia”. Nie zabrakło też śmiechu podczas występu improwizowanego TOTO IMPRO, który zaskakiwał nie tylko formą, ale i humorem „inaczej niż zwykle”.

Wystawy, sztuka i młodzieżowa ekspresja

Równolegle z pokazami filmowymi w Kaliszu Pomorskim i Złocieńcu odbywały się również wystawy prac artystycznych młodych twórców. Wernisaże były dowodem na to, jak ogromny potencjał artystyczny drzemie w młodych ludziach, kiedy da się im przestrzeń do tworzenia i ekspresji.

Rodziny, widzowie, wolontariusze – wszyscy razem

Festiwal był także miejscem wspólnego przeżywania. Wiele młodych osób przyjechało z rodzicami, opiekunami, znajomymi. Sala w Kaliszu Pomorskim była wypełniona po brzegi – nie tylko podczas otwarcia i zamknięcia festiwalu, ale także w trakcie warsztatów i pokazów filmowych. Panowała atmosfera wspólnoty i żywej kultury, nie zabrakło wzruszeń, braw na stojąco, uśmiechów i łez – takich, które oczyszczają i budują.

Z potrzeby serca – dla młodych serc

To wszystko mogło się wydarzyć dzięki inicjatywie Ińskiej Fabryki Snów, którą tworzą: Kaha Hoffmann, Beata Hoffmann, Maciej Napieralski i Łukasz Bernas.

Dzięki ich energii, uporowi i wierze w młodzież powstało wydarzenie, które zostanie w sercach uczestników na długo. Ludzie chcieli pomóc. I pomogli. Nie dla nagród, nie dla rozgłosu – tylko po to, by młodzież mogła dostać skrzydeł. I tak się stało.