Dziennikarka i publicystka Halina Lizińczyk, znana z wieloletniej pracy w Polskim Radiu Szczecin i autorka powieści “Córki organisty”, spotka się z czytelnikami podczas wydarzenia autorskiego w Stargardzie. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 5 września br. o godz. 17:00 w Pracownia Kreatywności Książnicy Stargardzkiej. Wstęp wolny

Halina Lizińczyk nie tylko jest autorką cenionych książek, ale również uznawana jest za znawcę szeroko pojętej kultury. W latach 1986–2006 kierowała Redakcją Kulturalną w Polskim Radiu Szczecin, gdzie w popularnym magazynie „Trochę kultury” prowadziła inspirujące rozmowy o literaturze. Lizińczyk z powodzeniem dzieliła się swoją pasją również za pośrednictwem mediów drukowanych, publikując w takich czasopismach jak „Morze i Ziemia”, „Pogranicza”, „Elewator”, a także w licznych wydawnictwach prasowych na terenie regionu.

W 2018 roku, wraz z Hanną Niedbał, wydała książkę „Tu jestem tylko przejazdem”, odnoszącą się do historii Ewy Kołogórskiej – aktorki, która przeżyła krakowskie getto i przeżycia koncentracyjne. Halina Lizińczyk została także uwieczniona w „Antologii polskiego reportażu radiowego” wydanej w Warszawie w 2018 roku.

Artur Daniel Liskowacki o książce:

„Córka organisty” ma charakter autobiograficzny – Maria Bilska, zwana Marą, to alter ego autorki – pozostając jednocześnie zapisem pokoleniowym. Narracja powieści jest mocno osadzona w przeszłości i realiach różnych regionów Polski . Wątek Anny, matki Mary, pozwala nam sięgnąć do lat 20. I 30. ubiegłego wieku, zaś dzieciństwo i młodość głównej bohaterki są okazją do wejrzenia w rzeczywistość małego miasteczka na południu kraju, a potem Łodzi (gdzie Mara studiuje i jest świadkiem wydarzeń Marca 68). Bogata fabuła tworzy swoistą panoramę współczesnej Polski. Pełną detali, zapomnianych szczegółów, ale też typowych, charakteryzujących tamtą epokę zachowań i norm społecznych. Panoramę tym ciekawszą, że ukazaną z perspektywy trzech kobiet: Anny, Mary oraz jej siostry Marty, której los dopowiada narrację „amerykańską przygodą”, jaką była emigracja do USA w latach 60. XX wieku.”