W dniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, w Ińsku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej. Mszą świętą w intencji ofiar, a także złożeniem wieńca pod Krzyżem Sybiraków, mieszkańcy Ińska oddali hołd zamordowanym. Wydarzenie to miało również na celu przypomnienie przerażających wydarzeń, które miały miejsce w latach 1939-1947 na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich, gdzie nacjonaliści ukraińscy przeprowadzili krwawe czystki etniczne, szczególnie podczas tzw. krwawej niedzieli.

Pomimo że Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa został ustanowiony jako święto państwowe, w obchodach w Ińsku nie wzięli udziału urzędnicy gminni na czele z burmistrz Ewą Szkołut, ani radni Rady Miejskiej w Ińsku. Honor obecności na uroczystościach oddały natomiast poczty sztandarowe PSL, Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia “Semafor”.

Uroczystość stała się okazją do przypomnienia dramatycznych faktów z przeszłości. Ludobójstwo rozpoczęło się 11 lipca 1943 roku, kiedy to nacjonaliści ukraińscy zabili blisko 11 tysięcy Polaków, a ataki na polskie osadnictwo na Kresach trwały jeszcze przez kolejne lata. Przez wiele dekad Rzeź Wołyńska pozostawała bolesnym i często pomijanym rozdziałem w polskiej pamięci historycznej.