Po wielomiesięcznych pracach remontowych, perony numer jeden i dwa stacji kolejowej zostają oficjalnie otwarte. W czwartek, 10 lipca br. pasażerowie będą po raz pierwszy mogli skorzystać z nowo wyremontowanych przestrzeni, a także z odnowionego przejścia podziemnego.
Trzy zmodernizowane perony są wyższe, dzięki czemu pasażerom będzie wygodniej wsiadało się i wysiadało z pociągów – informuje Bartosz Pietrzykowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Perony posiadają antypoślizgową nawierzchnię, wyposażoną w ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Komfort oczekiwania na pociąg poprawiły nowe wiaty, ławki i spoczniki. Jaśniejsze LED-owe oświetlenie zapewnia bezpieczne podróżowanie po zmroku. Lepszą orientację i informację podróżnym zapewnią tablice z czytelnym oznakowaniem, gabloty z rozkładami jazdy oraz nowoczesny system do wygłaszania komunikatów.
Otwarcie peronów wpisuje się w szeroko zakrojony plan modernizacji infrastruktury kolejowej, do którego przyczynia się PKP Polskie Linie Kolejowe wraz z firmą Trakcja. Trzeci peron funkcjonuje już od pewnego czasu, jednak jego doposażenie w nowe wyświetlacze informacyjne wymaga jeszcze czasu, dlatego na razie pasażerowie zostaną poinformowani o przyjazdach i odjazdach kolejowych poprzez komunikaty głosowe.
Do końca lipca br. wykonawca planuje uruchomienie pozostałych urządzeń Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – dodaje Pietrzykowski. Poza nagłośnieniem system będzie obejmował 50 wyświetlaczy krawędziowych, 10 infokiosków z rozkładami jazdy, 6 zestawów wyświetlaczy przyjazdy/odjazdy, zegary stacyjne, wyświetlacze tunelowe w przejściu podziemnym oraz pod wiaduktem w ciągu ul. Wyszyńskiego. Aby zapewnić podróżnym bezpieczeństwo, również do końca lipca, powstanie System Monitoringu Wizyjnego, w którego skład będzie wchodziło około 80 kamer obejmujących swoim zasięgiem obserwacji teren peronów oraz dojść do peronów, w tym przejście pod torami.
Nowe przejście podziemne zaprojektowane zostało tak, aby zapewnić wygodny dostęp do peronów z różnych miejsc w mieście, w tym z ulicy Dworcowej oraz ze Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego im. Sławomira Pajora. Na szczególną uwagę zasługuje również przebudowa czterech wiaduktów, dzięki której poprawione zostały warunki infrastrukturalne w całej lokalizacji.
Dojście na wszystkie perony będzie zapewnione schodami oraz windami z nowego przejścia pod torami, a także schodami spod wiaduktu od strony ulic Barnima i Bema. Udostępnione zostanie dojście do tunelu pod torami bezpośrednio z terenu Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Będzie ono możliwe za pomocą schodów oraz windy. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się aby dostać się na perony nr 1, 2 i 3, będą mogły skorzystać z wind w przejściu pod torami. Dojście na peron nr 1 zapewnione będzie także z parkingu Park&Ride przy ul. Barnima. Wejście do przejścia pod torami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się możliwe będzie tylko od strony ulicy Szczecińskiej. Aby dostać się do niego od strony ulicy Dworcowej, należy przemieścić się pod wiaduktem między ulicami Wyszyńskiego i Szczecińską. Na przełomie sierpnia i września PKP S.A. zabuduje pochylnię do budynku dworca od strony ul. Dworcowej. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się będą mogły tą drogą dostać się na peron nr 1, a z niego windą do przejścia pod torami.
Równolegle do prac na peronach, prowadzone są również ostatnie prace remontowe pod wiaduktem przy ulicach Pierwszej Brygady i Konopnickiej związane z instalacją ciepłowniczą i gazową. Oczekuje się, iż ruch w tej okolicy zostanie w pełni wznowiony między końcem lipca a początkiem sierpnia bieżącego roku.
Na peronie pierwszym mieszkańcy Stargardu będą mogli podziwiać zabytkową wiatę, która, jak informuje Bartosz Pietrzykowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zostanie zachowana i wyremontowana.
Na peronie nr 1 zostanie zachowana dotychczasowa wiata – poinformował nas Pietrzykowski. Zostanie ona wyremontowana. Wiata z peronu nr 2 została zdemontowana przez wykonawcę, a jej elementy zabezpieczone. Zostało to uzgodnione z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie.
Wiata z peronu drugiego, z powodów technicznych, musiała zostać zdemontowana, jednak jej elementy zostaną zabezpieczone i mogą posłużyć do przyszłych remontów samego dworca kolejowego w Stargardzie.
Po przeprowadzeniu klasyfikacji materiałów z rozbiórki, mającej na celu określenie ich stanu, wszczęta zostanie procedura przekazania darowizny na rzecz PKP S.A. – dodaje Pietrzykowski. Elementy wiaty będą mogły zostać wykorzystane przy planowanych pracach modernizacji budynku dworca w Stargardzie.




Related
Przeczytaj też:
- Kontrola użytkowników hulajnóg elektrycznych w Stargardzie. Rekordzista poruszał się po chodniku z prędkością 33km/h!! W ostatnich dniach funkcjonariusze Policji na terenie Stargardu przeprowadzili szczegółowe...
- Nowoczesne nagłośnienie w stargardzkim kinie dzięki dofinansowaniu Stargardzkie Centrum Kultury uzyskało dofinansowanie w wysokości 450 000 złotych...
- Krystian Sanocki znów zagra w barwach Błękitnych Stargard 28-letni Krystian Sanocki, wraca do zespołu Błękitnych Stargard, by w...